top of page

SÖYLEŞİLER

Söyleşiler

Söyleşiler

Şimdi İzle

SANATTA İYİLEŞME, SANATLA İYİLEŞME

Bireysel ve toplumsal olarak yaşanan ruhsal çöküntülerin ardından, sanat bizi nasıl iyileştirir?

Moderatör: Mehdi Haskırış

Klinik Psikolog - BİLGİ Klinik YL Programı Direktörü Alev Çavdar

Alev Çavdar, lisans eğitimini Psikoloji, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini Klinik Psikoloji alanında Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Doktora eğitiminin bir bölümünü City University of New York’ta araştırmacı olarak geçirmiştir. Meslek hayatına İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde psikolojik danışman olarak başlamış ve öğretim üyesi olarak devam etmiştir. Halen BİLGİ Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programının ve Psikolojik Danışmanlık Biriminin direktörlüğünü sürdürmekte, lisans ve yüksek lisans dersleri vermekte ve araştırma projeleri yürütmektedir. Araştırma ve yayınları, psikodinamik yönelimli psikoterapi sürecini terapist-danışan ikilisinin deneyimini merkeze alarak anlamaya odaklanmaktadır. Bu kapsamda, dönüşüm ve iyileşme süreçlerinde oyun, geçiş alanı, sahneleme ve analitik üçüncü kavramları üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

WhatsApp Image 2023-04-11 at 22.15.09 (1).jpeg

Oyuncu Tilbe Saran

Tilbe Saran İstanbul'da doğdu. Saint Benoit Fransız Lisesi'nin ardından, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü ve İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. Çalıştığı tiyatrolar arasında Dormen Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, İstanbul Şehir Tiyatroları, Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu, Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu var. Ayrıca 1995'te Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu'nu Cüneyt Türel ve Işıl Kasapoğlu ile birlikte kurdu. Oynadığı birçok rolle ödüle layık görülen oyuncu, çeşitli radyo, sinema ve TV çalışmalarının yanı sıra seslendirme ve eğitmenlik de yapmaktadır. Şu anda Kadir Has Üniversitesi Tiyatro bölümünde Eğitmenlik görevine devam etmektedir.

DEVLET TİYATROLARININ ANATOMİSİ

ben de senden bahsettim, anlatırken fark ettim

Kubilay Karslıoğlu.jpg
Ayşe Lebriz Berkem 2.jpeg

Türkiye’deki devlet tiyatrosu kurum yapılarının varlığı, geleneği, işleyişi, sanatsal içeriği, teknik donanımları, yasal statüsü, ortak ve farklı noktaları gibi konular bu söyleşi serisinde İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmeni ve Müdürü Kubilay Karslıoğlu ve Oyuncu, Yönetmen ve Eğitmen Ayşe Lebriz Berkem tarafından tartışılıyor.

Moderatör: Mehdi Haskırış

İDT Sanat Yönetmeni ve Müdürü Kubilay Karslıoğlu

1961 Elazığ doğumludur. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Oyunculuk Bölümü mezunudur. Devlet Tiyatrolarındaki görevine Bursa Devlet Tiyatrosu'nda başlamıştır. Bursa'daki görevini tamamladıktan sonra, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda sanatçı kadrosunda görev yapmaktadır. İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde oyunculuk dersleri vermiştir.

Oyuncu, Yönetmen ve Eğitmen Ayşe Lebriz Berkem 

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Oyunculuk Bölümü'nden mezun oldu. 1985-1987 yılları arasında Bursa Devlet Tiyatrosunda stajyer sanatçı olarak kariyerine başladı. 1987-2018 yılları arasında İstanbul Devlet Tiyatrosunda, 1995-2022 yılları arasında birçok özel tiyatroda oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı. 1988-2022 yılları arasında bazı ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarında eğitmenlik yaptı. Tiyatro BÏTEATRAL’in kurucusudur. Galata Perform’un düzenlediği ‘Yeni Metin Yeni Tiyatro’ kapsamında bir çok okuma tiyatroları yönetmiştir.

ŞEHİR TİYATROLARININ ANATOMİSİ

Türkiye’deki şehir tiyatrosu kurum yapılarının varlığı, geleneği, işleyişi, sanatsal içeriği, teknik donanımları, yasal statüsü, ortak ve farklı noktaları gibi konular bu söyleşi serisinde Dilek Tekintaş ve Emrah Özertem tarafından ele alınır.

Moderatör: Mehdi Haskırış

Dramaturg Dilek Tekintaş

1967 Yılında Ermenek’ de dünyaya geldi. A.Ü.D.T.C.Fakültesi Tiyatro Tarihi ve Teorisi bölümünden mezun oldu. Bir süre Devlet Tiyatrosunda çalıştıktan sonra İstanbul Şehir Tiyatrolarında Dramaturg olarak çalışmaya başladı. Birçok oyunda dramaturg olarak çalıştı. Bir yıl boyunca Şehir Tiyatroları – Yeni Metin Yeni Tiyatro işbirliğiyle düzenlenen Yazarlık atölyesinin organizasyonundan sorumlu olarak seminerler ve okuma tiyatroları düzenledi.2 Yıl boyunca Uluslar arası İstanbul-Mekan-Tiyatro festivali organizasyonunda çalıştı. 8 yıl boyunca Gösteri Sanatları Merkezi oyunculuk bölümünde, Serhat Kılıç Okul’da, Van’da İksv ile işbirliği ile Dramaturji ve Metin Çözümleme dersleri verdi. 2 yıl Şehir Tiyatroları Edebi Kurul üyeliği yaptı. Kıbrıs ve Katar’la işbirliği çerçevesinde ortak projelerde dramaturg olarak görev aldı. Şehir Tiyatroları Yazarlık Projesinde eğitmen olarak çalıştı. 

ben de senden bahsettim, anlatırken fark ettim

dilek tekintaş -1_edited.jpg
Oyuncu, Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı Emrah Özertem

Ankara'da doğdu. 1979 yılında TRT Ankara Radyosu Çocuk Kulübü sınavını kazanarak radyo çocuk programlarında film seslendirmelerinde rol aldı. 1973 yılında Belçika'da Studio Herman Teirlinck'de oyunculuk eğitimi çalışmalarına katıldı. 1993 yılında Roxbury Shakespeare Experience'in bursu ile ABD'de Boston'da ,Eğitimde Tiyatro, The Hungington Theatre'da da tiyatro sanatı üzerine staj yaptı. 1995 yılında Bilkent Ünv. Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. 1995 yılında ABD'de birçok eğitim ve sanat kurumlarında ,Geleneksel ve Çağdaş Türk Tiyatrosu üzerine tanıtıcı eğitici çalışmalar gerçekleştirdi, gösteriler sundu ve TV programlarına katıldı. 1995 yılında İngiltere, Londra'ya Black History Month Festivaline davet edilerek Geleneksel Çağdaş Türk Tiyatrosu ile ilgili çalışmalarını burada da sürdürdü. 1995-96 sezonu için hazırlanan Eliza Wyatt'ın Loved Onces adlı oyunun ABD'de TV.dizisi olarak çekiminde yönetmen yardımcısı ve prodüktör asistanı olarak görev yaptı.
1996 ve 1997 yıllarında Ankara'da Nikah Kağıdı ve Özel Hayatlar adlı oyunlarda oynadı. 1996-98 yıllarında Özel Tevfik Fikret Lisesi'nde Yaratıcı Drama dersleri verdi. 1998-99 yıllarında TRT'de sunuculuğunu, Metin Yazarlığı'nı ve oyunculuğunu üslendiği kültür sanat ağırlıklı Gençlerle adlı bir program hazırladı. İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Halen Şehir Tiyatroları'nda genel sanat yönetmeni yardımcısı olarak devam etmektedir.

BAĞIMSIZ TİYATROLARIN ANATOMİSİ

ben de senden bahsettim, anlatırken fark ettim

ayse-sedef-ayte_GvHbasyeyN.jpeg
leman.jpeg

Türkiye’deki bağımsız tiyatro kurum yapılarının varlığı, geleneği, işleyişi, sanatsal içeriği, teknik donanımları, yasal statüsü, ortak ve farklı noktaları gibi konular bu söyleşi serisinde Prodüksiyon Yöneticisi Mehmet Öğünç, Işık Tasarımcısı Ayşe Sedef Ayter, Sosyolog ve Tiyatro Eleştirmeni Zeynep Baykal, Sanat Yönetmeni Denizhan Çay tarafından tartışılıyor.

Moderatör: Etkinlik Direktörü Doç. Dr. Leman Figen Yılmaz 

Prodüksiyon Yönetici Mehmet Öğünç

Mehmet Öğünç 1993 yılından bu yana prodüksiyon profesyoneli olarak çalışıyor. Londra’da konser ses sistemleri eğitimi gördü. Türkiye’de birçok ses ışık firmasında çalıştı. IKSV, Pozitif, Babylon, Rockn Coke festivalleri başlıca çalıştığı diğer organizasyonların arasında sayılabilir. 2013 yılından 2023 yılına kadar çalıştığı ve Phantom Of the Opera, Cats, Alice gibi müzikallerde görev aldığı  Zorlu Performans Sanatları Merkezinden Prodüksiyon Yöneticisi olarak emekli oldu.

 

Işık Tasarımcısı Ayşe Sedef Ayter

İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümü lisans ve yüksek lisans programlarının ardından 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Koro Şarkıcılığı Bölümü'nden mezun oldu. 1999-2001 yılları arasında London Academy of Music and Dramatic Arts (LAMDA) "Sahne Yönetimi ve Tekniği" Bölümü'nde ışık tasarımı eğitim aldıktan sonra,National Theatre, Royal Albert House ve West End'de, yurtiçinde ise muhtelif ödenekli kurum ve özel tiyatro sahnelerinde ve çeşitli uluslararası festivallerde bir çok projeye ışık tasarımcısı olarak imza attı. 2002 yılında bir İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları prodüksiyonu olan ve Şükrü Türen tarafından yönetilen "Othello" adlı oyun için yaptığı tasarımla Afife Jale Tiyatro Ödülleri'nde En İyi Işık Tasarımcısı Ödülü'ne aday gösterildi. 2004-2011 yılları arasında MSGSÜ Tiyatro ve Modern Dans Bölümleri ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde dersler verdi.2015 yılında Bilgi Üniversitesi'nde de ders vermeye başlayan Ayşe Ayter, halen İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü'nde doktora eğitimine devam etmektedir.

Sosyolog & Tiyatro Eleştirmeni Zeynep Baykal

İstanbul Bilgi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Lisans programlarından mezun oldu. ODTÜ Sosyoloji Bölümü Yüksek Lisans programını İstanbul’da Ermeni kimliğinin inşaası: Yeşilköy örneği başlıklı tezi ile ve ODTÜ Sosyoloji Bölümü Doktora programını Kentsel mekanın değişimi, siyasetler, müzakereler, ortaklıklar ve etkileşimler sahnesi : İstanbul ve Ankara’daki bağımsız tiyatro grupları örneği başlıklı tezi ile tamamladı. Beykent Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi, TED Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Halen tiyatro eleştiri yazıları yazmaya devam etmekte, akademik çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmektedir. Sanat Sosyolojisi, Tiyatro Sosyolojisi, Kültürel Çalışmalar, Kimlik, Etnisite araştırma alanları arasındadır. Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, Sosyoloji Derneği, Avrupa Sosyoloji Derneği üyesidir.

 

Sanat Yönetmeni Denizhan Çay

Denizhan Çay, Galatasaray Üniversitesi’nde mühendislik eğitimini tamamladıktan sonra Syddansk University’de girişim tasarımı alanında yüksek lisans yapmak için Danimarka'ya gitti. Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu’nda hareket temelli oyun eğitimi aldı. Halen Galatasaray Üniversitesi’nde insan-teknoloji ilişkisi alanında doktora çalışmasına devam ediyor. Kurucularından biri olduğu Sarı Sandalye Tiyatro Kumpanyası’nda gösteri sanatları alanında üretim yapıyor. Arkadaşlarıyla İstanbul'da bir fringe festival yapma hayaliyle yola çıkıp Eylül 2019’da ilkini gerçekleştirdikleri Istanbul Fringe Festival'in ortak sanat yönetmenliğini yürütüyor.

Etkinlik Direktörü Doç. Dr. Leman Figen Yılmaz

Galatasaray Lisesi’nde aldığı eğitimin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktorasını dans üzerine yaptı. Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Devlet Konservatuarı, Beykent Üniversitesi gibi çeşitli üniversitelerde ders vererek devam ettirdiği akademik kariyerinin yanı sıra 2013 yılından beri İstanbul Tiyatro Festivali’nin direktörlüğünü de üstlenmektedir.

bottom of page